Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/menu.inc).

Masz kłopot z haluksami? Sprawdź, co jest w stanie ci pomóc

Stopy potrzebują takiej samej troski, co inne części ciała. Musimy je stosownie pielęgnować, aby estetycznie wyglądały oraz nie były powodem naszych trosk. Jednakże czasem pojawiają się kłopoty, z którymi musimy sobie poradzić, by przypadłość się nie nasilała.
Jednym z takich problemów stóp są haluksy. Czym się odznaczają oraz w jaki sposób można je leczyć?Jak pozbyć się uciążliwych nagniotków
Author: 123rf
Source: 123rf
Haluksy, inaczej paluch koślawy, to dolegliwość cywilizacyjna, która częściej doskwiera kobietom. Jest deformacją stawu śródstopno-paliczkowego palucha, prowadzącą do jego bocznego odgięcia. Choć początkowo nie wzbudza niedogodności bólowych, to z biegiem czasu choroba się pogłębia i poczucie dyskomfortu wzrasta. Inne dolegliwości, które mogą towarzyszyć paluchom koślawym, to zaczerwienienie i obrzęk, co związane jest z rozwojem stanu zapalnego. Co zrobić, gdy i my musimy walczyć z tą chorobą? Ważne jest, aby leczenie haluksów rozpocząć w miarę wcześnie, z początku bowiem można sobie z nimi dać radę przy udziale w miarę prostych sposobów. Lekarze zalecają leczenie farmakologiczne i fizjoterapię, jaka może przynieść nad wyraz dobre rezultaty. Niestety na zabiegi refundowane trzeba czasami czekać parę miesięcy, dlatego dobrze jest zdecydować się na prywatne leczenie. Fizjoterapia będzie dostępna od zaraz, a na pewno dużo wcześniej, aniżeli w publicznej przychodni. Warto też zakupić specjalne wkładki albo nawet obuwie z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą, gwarantującą wygodę chodzenia. Niejednokrotnie wymagane jest bardziej zaawansowane leczenie - można tutaj znaleźć -, przede wszystkim jeśli zmiany są duże i bardzo dokucza nam paluch koślawy operacja może być koniecznością. Gdy będzie wykonana odpowiednio wcześnie, zapobiegnie dalszemu pogłębianiu się choroby.

Kiedyś po operacji zakładano gips, obecnie wystarczy już stosowne obuwie.
Przed haluksami nierzadko nie można się uchronić, jako że w wielu przypadkach są genetycznie uwarunkowane. Do ich powstania mogą też prowadzić nieodpowiednio dobrane buty albo stałe przeciążanie przedniej stopy przez noszenie wysokich obcasów. I to zwłaszcza z tego powodu haluksy zwykle są problemem kobiet, a nie mężczyzn. Nie zapominajmy, by jak najszybciej zająć się swoimi stopami, w przeciwnym razie może czekać nas operacja haluksów, a nikt nie lubi leżeć w szpitalu. Więcej na