Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/menu.inc).

Sprzęt medyczny konieczny w służbie zdrowia

Dyskutujemy bardzo często, czemu usługi medyczne są tak drogie. Gdy decydujemy się na wykupienie prywatnego ubezpieczenia medycznego musimy liczyć się z kosztem około dwóch tysięcy złotych. Mniej więcej na tym poziomie kształtują się całoroczne opłaty za usługi medyczne w niepubliczne| przychodni.
Na pewno jakiś procent z wpłaconych pieniędzy wydawana jest na kupno sprzętu medycznego, jak np. lusterka laryngologiczne, który jest po prostu kosztowny, a przy tym niezbędny do funkcjonowania gabinetów.



Apteczka samochodowa
Source: czarmed.pl
W koszt wliczone zazwyczaj są patenty, wyposażenie musi spełniać mnóstwo bardzo rygorystycznych warunków bezpieczeństwa, nic zatem zaskakującego, że kosztuje tak dużo. Nawet tak podstawowe wyposażenie jak lampy medyczne to już dobrych parę tysięcy. A zastanówmy się jaką ich ilość trzeba, żeby wyposażyć choćby średniej wielkości placówkę. Jeżeli jeszcze ma salę zabiegową to jeszcze zwiększa koszt. Każdy laryngolog potrzebuje jeszcze specjalistycznych lamp do badania pacjentów, okuliści wymagają opcji zmiany jasności światła w gabinecie – mnóstwo jest tego rodzaju dodatkowych obostrzeń, a każda modyfikacja czy zmiana to kolejny koszt. Niezwykle drogie są też deski ortopedyczne albo nosze – które muszą zostać kupione, gdy placówka posiada swoją karetkę. Pojedyncza deska to wydatek rzędu dwóch tysięcy złotych albo i więcej. Muszą być zrobione zgodnie z bardzo konkretnymi wytycznymi, mieć atesty itp., zatem ceny są spore. Oczywiście nigdy nie wystarczy jedna deska. Sprzęt się zużywa i należy na bieżąco go wymieniać, żaden z wydatków nie jest jednorazowy. Jeśli kierujemy placówką medyczną ciągle kupujemy nowe sprzęty. Technologia w medycynie idzie do przodu, przykładowo przyrządy do masażu używane do rehabilitacji parę lat temu obecnie już nie na wiele się przydadzą, trzeba kupić nowe. Wszystkie placówki medyczne (zobacz leseroterapia punktowa) muszą mieć również ogromne ilości innego rodzaju sprzętów, które niekoniecznie rzucają się w oczy i nie wyglądają na bardzo kosztowne, ale jednak są niezbędne. Przykład mogą stanowić choćby reduktory tlenowe.

Dzisiaj niełatwo o porządne i wiarygodne omówienie w kontekście prezentowanej tematyki, ale jeżeli chcesz takie poznać, to po prostu kliknij ten link.

Każde z tych urządzeń kosztuje kilkaset złotych, a placówka musi mieć ich kilkadziesiąt. Gdy zdamy sobie sprawę z tego ile dodatkowego drobnego sprzętu każda placówka musi mieć – takiego jak choćby strzykawki, młotki neurologiczne, środki opatrunkowe, butle z tlenem i wiele, wiele innych ceny indywidualnych ubezpieczeń medycznych okażą się całkowicie zasadne.