Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/menu.inc).

Jak bezpiecznie wykonać tatuaż, na co zwracać uwagę przy wyborze studia, które go zrobi.

Ludzie od dawien dawna bardzo różnorodnie ozdabiali swoje ciała, dawniej niektóre z tego typu ozdób miały duże symboliczne znaczenie albo informowały o statusie osoby je noszącej. Jednym ze sposobów na dekorowanie swoich ciał były tatuaże, już wiele lat temu poznano metody trwałego barwienia skóry.

Kolorowy tatuaż
Author: Tony Alter
Source: http://www.flickr.com
Obecnie tatuaże traktowane są najczęściej jako ozdoba ciała, chociaż w niejednym środowisku mają one określone znaczenie. Dzisiaj zrobienie tatuażu nie jest żadnym problemem, praktycznie w każdym większym mieście działa przynajmniej jedno studio (wejdź i sprawdź) zajmujące się ich robieniem. Wiele osób podejmuje decyzję o tatuażu pod wpływem impulsu, warto jednak pamiętać, że jest to ozdoba na całe życie.Jeśli za jakiś czas się okaże, że tatuaż się komuś znudzi, to mogą być duże kłopoty z jego usunięciem - stosowane do tego metody są drogie, bolesne i nie zawsze będą dawać pożądany efekt. Dlatego też przed wykonaniem sobie tej ozdoby należy dobrze przemyśleć czy się to absolutnie chce, a jeżeli tak, to znaleźć odpowiedni wzór. No i rzecz jasna należy wybrać najlepsze studio tatuażu do jego wykonania, bo od tego może zależeć przyszłe zdrowie.

Niejednej osobie może się wydawać, że tatuaże (wejdź tutaj) są niewinne i praktycznie niegroźne. Przy zachowaniu odpowiednich zasad higieny rzeczywiście można do minimum ograniczyć ryzyko jakiś powikłań, lecz zawsze trzeba pamiętać o tym, że będzie to ingerencja w ciało. Przed wykonaniem tatuażu powinno się wykonać badanie krwi, aby sprawdzić układ odpornościowy i wykluczyć niektóre choroby.
W studiu panować musi bezwzględna higiena, wszystkie igły i inne przyrządy wykorzystywane do kłucia muszą mieć dużą sterylność, istotne jest także żeby tatuażysta stosował rękawiczki ochronne. Jeśli będzie się miało jakiekolwiek podejrzenia co do wymogów higieny, to trzeba znaleźć inne miejsce - o zakażenie żółtaczką czy wirusem HIV jest bardzo łatwo, z tego też powodu trzeba minimalizować ryzyko możliwie jak najbardziej. Tatuaż zaraz po wykonaniu to zwyczajnie zwykła rana, i tak też się z nim należy obchodzić, aby zmniejszyć możliwość złapania jakiegoś zakażenia.