Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/menu.inc).

Czym w rzeczywistości jest tzw. słuch absolutny i kto się mógł nim szczycić?

Słuchem absolutnym, zatem zdolnością bezbłędnego zapamiętywania wszelkich usłyszanych dźwięku nazywamy cechę odpowiednią dla dużej ilości artystów muzycznych oraz bardzo taki fenomen przydatny jest w zawodzie muzyka.


Jednak czy jest to rzeczywiście talent, nietypowa zdolność, czy też geniusz - tego nie wiadomo do dzisiaj.




Okazuje się, że słuch absolutny to wynik niezwykle wzmożonego treningu we wczesnych latach dziecięcych. Słuch absolutny, zatem innymi słowy słuch doskonały, to niezwykła zdolność zapamiętywania i rozróżniania wysokości dźwięków, w tym paru jednocześnie, bez potrzeby odwoływania się do wzorcowego dźwięku. Zatem człowiek, który jest w stanie pochwalić się, że ma słuch absolutny, potrafi niezwykle szybko i bezbłędnie skojarzyć wysokość danego odgłosu z jego muzyczną nazwą. Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu przy pomocy badania rodzaju EEG ustalili, że słuch absolutny jest niejako efektem sprzężenia kory słuchowej, która odpowiada za percepcję muzyki.


kobieta w ciazy
Author: NNelumba
Source: http://www.flickr.com


Szacuje się, że wyłącznie jedna na 10 tysięcy osób obdarowana jest słuchem absolutnym. Byli w stanie szczycić się nią tacy artyści jak Beethoven, czy też Mozart. Byli oni okrzyknięci mianem geniuszy, już jako kilkuletnie dzieci potrafili tworzyć wyśmienicie dzieła. Kiedy jednak przyjrzymy się trochę dokładniej ich biografii, prędko zaobserwujemy, że dar muzyczny ćwiczony był od wczesnych lat. Wolfgang Amadeusz Mozart od urodzenia słyszał w domu muzykę.

Sprawdź, jakiego rodzaju dane znajdziesz po przejściu do wpisu (http://plock.centrumdemed.pl/). Na pewno będą niezwykle wciągające oraz warte uwagi, co spowoduje, że niejednokrotnie będziesz tu wracać.

Kiedy miał tylko 3 lata, bawił się klawesynem i towarzyszył starszej siostrze w czasie zajęć gry. Gdy miał 5 lat, skomponował już swój pierwszy utwór.




Podobnie kwestia wygląda z Ludwikiem van Beethoven - ojciec uczył go muzycznie od 4 roku życia. Własny pierwszy koncert dał już w wieku 7 lat. Tego typu dowodów można znaleźć o wiele więcej.