Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/menu.inc).

Jak nie doprowadzić do sytuacji, żeby konieczne było u nas leczenie kanałowe?

Endodontyczne leczenie przeprowadza się wedy, gdy dojdzie do zakażenia miazgi zęba. Do zakażenia może dojść wtedy, gdy próchnica jest zaniedbana albo nieprawidłowo leczona.


Jeżeli próchnica jest niezwykle zaawansowana, to jedynie leczenie kanałowe mogłoby uchronić przed wyrwaniem zęba.




Czy konieczne jest leczenie kanałowe, o tym decyduje dentysta po wysłuchaniu Pacjenta, dokładnym jego zbadaniu oraz przeanalizowaniu rentgenowskiego zdjęcia. Zazwyczaj przyczyną do błyskawicznej wizyty u dentysty jest ból zęba. Pojawia się on od czasu do czasu dla przykładu w czasie jedzenia cukierków czy picia zimnych napojów. Wtedy do czynienia możemy mieć z początkowym zapaleniem miazgi zęba. Stomatolog na tym etapie może wyleczyć ząb. Jeśli ból często występuje podczas jedzenia, przy nagryzaniu albo nawet w czasie płukania wodą ust, wówczas jest niezwykle prawdopodobne, że wystąpiło zapalenie miazgi zębowej, jakie jest nieodwracalne. Ponadto takiemu bólowi zęba towarzyszy jeszcze ból głowy, gorączka oraz brzydki zapach. Aby nie doszło do wyrwania zęba, będzie konieczne leczenie kanałowe.


kawa
Author: Adam Lehman
Source: http://www.flickr.com


Stomatologowi do postawienia właściwej diagnozy, jest potrzebne zdjęcie rentgenowskie.

Jeżeli po przeczytaniu tego zagadnienia, będziesz mieć ochotę na więcej danych, to kliknij i przeczytaj, jakie porządne informacje posiada ten artykuł.

Na podstawie takiego zdjęcia dentysta może ocenić, w jakim stopniu choroba jest zaawansowana oraz kształt i położenie zębowych kanałów. Zdjęcie pozwala także na określenie, czy infekcja jest w środku zęba czy też przeniosła się do kości, jakie otaczają ząb. Następnie, dentysta otwiera ząb oraz obumarła tkanka zostaje usunięta. Robi to za pomocą specjalnego sprzętu. Stosuje przy tym chemiczne środki, które zapewniają właściwą dezynfekcję miejsca, które jest zakażone.




Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, więc nie trzeba obawiać się niemiłych doznań. By do odsłoniętego zęba nie dostały się zarazki ze śliny ząb, jaki jest leczony, jest osłonięty specjalną gumą, jaką nazywamy koferdamem.