Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/menu.inc).

Jak przebiega kolonoskopia oraz czemu jest tak ważnym badaniem?

Kolonoskopia należy do bardzo istotnych zabiegów. Umożliwia wcześnie wykryć raka jelita grubego, a to z kolei determinuje jego kompletne wyleczenie.
lekarz
Author: Phalinn Ooi
Source: http://www.flickr.com
Kolonoskopia to badanie rekomendowane wszystkim, którzy skończyli 35 lat. Nie mogą zapominać o nim zwłaszcza osoby należące do grupy znacznego ryzyka, czyli posiadające wśród osób z rodziny kogoś cierpiącego na raka jelita. Kolonoskopii powinny poddać się również ci, którzy spostrzegli w swoim kale krople krwi albo u których wykryto polipa jelita. Samo badanie jest przeprowadzane ze znieczuleniem, ale nie zalicza się do przyjemnych.



Co więcej, sporo pacjentów wprost nie ma pojęcia, jak przygotować się do kolonoskopii. Kondycję jelita grubego lekarz (najlepszy psychiatra w bydgoszczy) może skontrolować przez wprowadzenie do odbytu pacjenta miękkiego przewodu o grubości palca. Jest on zwieńczony małą kamerą, która rejestruje obraz ścian jelita, kontrolowany na bieżąco na monitorze przez lekarza. Badanie jest wykonywane jest przy znieczuleniu regionalnym i trwa do 60 minut. Jak przygotować się do kolonoskopii? Już na 3 doby przed planowanym zabiegiem, powinno się przejść na szczególną dietę. Wyrzucamy z menu dania mięsne, słodycze i pieczywo.


Powinniśmy unikać buraków, bo zniekształcają kolorystykę śluzówki jelita. Spożywać możemy wywary warzywne i nieskomplikowane posiłki na bazie kaszy oraz wypijać znaczne ilości wody mineralnej, herbaty i kawy. Dzień przed badaniem możemy spożyć wyłącznie pierwszy posiłek. Nie możemy popijać go napojami gazowanymi
lekarz
Author: Sohel Parvez Haque
Source: http://www.flickr.com
albo mlekiem. Natomiast w dniu badania powinniśmy przyjmować leki przeczyszczające w dawkach ściśle zaleconych nam przez specjalistę. Po badaniu nie musimy zostawać w szpitalu, ale nie powinniśmy prowadzić samochodu. Warto też po kolonoskopii przez kilka dni poleniuchować.

Zabieg kolonoskopii, chociaż wydaje się być kłopotliwy, jest bezbolesny i bezpieczny. Stanowi nieocenioną pomoc w odpowiednio wczesnym wykryciu raka jelita grubego, a co się z tym wiąże, ułatwia pozbycie się go. Przygotowując się do zabiegu, należy nie zapominać, że trzy doby przed zabiegiem, musimy przejść na płynny jadłospis i wypijać duże ilości wody.