Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/menu.inc).

Jakie ma zadanie superwizja oraz kto ją przeprowadza?

Jedną z form pomocy terapeutycznej, która mogłaby być przeprowadzana przez psychoterapeutów w ośrodkach odwykowych jest taka, która ponadto mogłaby rozwijać umiejętności zawodowe psychoterapeuty, który zgłosił konkretny problem swemu bardziej doświadczonemu koledze.




superwizja
Author: Rio Mare
Source: Rio Mare


To on, jako superwizor, może dokonać wyboru formy prowadzenia procesu o nazwie superwizja. Ma ona za zadanie analizę prowadzonej psychoterapii oraz koncentruje się na korzystniejszym zrozumieniu diagnozy. Zadaniem superwizora jest również pomoc w badaniu przez psychoterapeutę przestrzeni, która jest związana z daną psychoterapią. Technika ta mogłaby być wykonywana w formie indywidualnych rozmów lub podczas terapii grupowej.

Nie możesz się doczekać kolejnych ciekawych wpisów na ów temat? Mamy do Ciebie dobrą informację - klikaj w ten link i delektuj się lekturą.

Praca superwizyjna powinna skupiać się na korzystniejszym zrozumieniu diagnozy, ustaleń kontraktowych czy tego typu odruchów jak m.in. opór czy też przeniesienie. Istotne jest także poddanie refleksji. Bardzo istotna ze względu na stopień złożenia różnych zjawisk intrapsychicznych jest też analiza konkretnego przypadku.


Sam cykl ma charakter edukacyjny i ma dopomóc psychoterapeucie we właściwym zrozumieniu procesu psychoterapeutycznego. Podczas przeprowadzania superwizji, taki zdobywający zawodowe doświadczenie psycholog określany jest jako superwizant. Zgłasza on daną kwestię do superwizora, czyli psychoterapeuty, który ma już o wiele bardziej znaczące doświadczenie. Jego rolą nie jest udzielanie rad ani nie jest jego zadaniem rozwiązanie danego problemu. Powinien z kolei pomóc w lepszy sposób zrozumieć danego pacjenta, jeżeli dla psychoterapeuty, który prowadzi ten przypadek jest to za ciężkie.




Zwiększa się wtedy samoświadomość w pracy psychoterapeuty a także jakość świadczonych przez niego usług. Superwizant decydujący się na superwizję troszczy się o klasę swoich świadczeń i chciałby się nadal rozwijać.