Jakie zadania pełni w naszych organizmach trzustka, jakie schorzenia najczęściej spotykają ten organ.

Trzustka jest niedużym organem, położonym w jamie brzusznej. Jest ona na tyle niewielka, że sporo osób nawet nie ma pojęcia, jak tak naprawdę wygląda. Również wiele osób nie ma świadomości, jaką w organizmie pełni rolę, a jej zadania są naprawdę istotne.
trzustka choroby
Source: http://www.airnaturel.pl


W pierwszej kolejności w trzustce jest wytwarzana insulina, pozwalająca na wchłanianie najważniejszego paliwa to znaczy glukozy - sprawdź więcej szczegółów. Lecz oprócz tego wytwarza ona ważne dla prawidłowego działania wielu narządów hormony oraz enzymy, jak więc widać jej rola jest dość wszechstronna. Niestety jest to narząd wrażliwy i atakowany przez różne schorzenia. Z pewnością w dużej mierze do jej stanu przyczyniają się najróżniejsze używki, w szczególności mocno będzie jej szkodzić jej nadmierna ilość napojów alkoholowych.


Niestety w niejednym przypadku chorzy nie są dokładnie badani, przez co trzustka choroba mylone bywają ze schorzeniami innych narządów. W szczególności to dotyczy przewlekłych stanów zapalnych, które są często mylone z problemami jelitowymi albo żołądkowymi. Zapalenia o ostrym charakterze łatwiej jest zdiagnozować, bo przeważnie będzie im towarzyszył mocny, przejmujący ból. Wysoka temperatura, przyspieszone tętno i duże pocenie to typowe objawy tego schorzenia, i jeśli się pojawią wraz z bólem, to nie należy zwlekać, lecz od razu jechać do szpitala.
Duże medyczne problemy sprawiają także w ostatnim czasie nowotwory, jakich liczba systematycznie wzrasta. Są one trudne do leczenia, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych stadiach, a niestety w niejednym przypadku są one zbyt późno diagnozowane.