Jak zwalczyć nietrzymanie moczu - objaśnienie problemu, objawy i sposoby leczenia

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwy kłopot dla osób, które cierpią na tę przypadłość. Nierzadko zdarza się tak, że chorzy w ogóle nie wybierają się do lekarza, ponieważ jest to dla nich za bardzo krępujące. Liczby potwierdzają, że do choroby nie przyznaje się nawet 1/3 chorujących. Obecnie problem nietrzymania moczu dotyczy od 4 do 5 milionów mieszkańców Polski. dwukrotnie częściej chorują kobiety.


Należy jednak wiedzieć, że choroba jest wyleczalna.

przeczytaj koniecznie
Author: Ilmicrofono Oggiono
Source: http://www.flickr.com
Powinno się przełamać swoje skrępowanie, gdyż brak leczenia może powodować takie poważne konsekwencje, jak depresja czy odsunięcie się od życia w społeczeństwie. Niewyleczona choroba będzie powodować zwiększenie objawów. Przede wszystkim należy jasno powiedzieć, że jest to schorzenie przewlekłe, ale wyleczalne. Odwiedzenie lekarza jest niezbędne. Z tym kłopotem można wybrać się do lekarza rodzinnego, a także urologa oraz, w przypadku kobiet, do lekarza ginekologa.

Lekarz powinien rozpoznać rodzaj nietrzymania moczu nawet po usłyszeniu jakie są główne objawy, ponieważ są one bardzo charakterystyczne. Najczęściej spotykanym rodzajem jest popuszczanie moczu w czasie wysiłku fizycznego. Nie musi to być spory wysiłek. Niejednokrotnie wystarczy kaszlnięcie lub kichnięcie. Specjalista powinien skierować pacjenta na badania. Badana jest krew, lecz także oczywiście mocz. Zalecane jest również USG jamy brzusznej.

Następnie kobietom zaleca się badanie ginekologiczne, zaś mężczyznom zbadanie prostaty. Po uściśleniu diagnozy rozpoczyna się leczenie (dobra strona estetyka-intymna.pl). Specjaliści zalecają początkowo robić ćwiczenia na wzmocnienie mięśni miednicy. Powinno się także nie wstrzymywać oddawania moczu. Następnym etapem jest leczenie farmakologiczne. Zazwyczaj jest to dobry sposób wyleczenia, jeśli jednak tabletki nie przynoszą poprawy - niezbędna jest operacja.


Kłopot z nietrzymaniem moczu jest niezwykle niekomfortowy zarówno fizycznie, lecz także psychicznie.

lekarz
Author: Life Mental Health
Source: http://www.flickr.com
Wielu chorych uważa, że to za bardzo budzi wstyd, żeby z kimś się tym podzielić. Na pewno jest to ogromny błąd. Nietrzymanie moczu należy leczyć, ponieważ w przeciwnym razie problem będzie się tylko nasilał. Warto zadbać o to, by pozbyć się go jak najszybciej. Wstyd może prowadzić do tego, że nie będziemy chcieli wyjść z domu, ponieważ problem zatrzyma nas w mieszkaniu. Jeżeli to będzie zdarzało się często, możliwe, że wycofamy się z życia społecznego tak silnie, że doprowadzi to do stanów depresyjnych lub depresji. Nie wolno dać się chorobie. Walczmy o swoje zdrowie dopóki nie jest zbyt późno.