Co mogą wykonać osoby cierpiące na zwyrodnienie plamki żółtej?

Duża część osób miała styczność z takimi wadami wzroku jak jaskra, zaćma czy krótkowzroczność. Niestety dolegliwości, jakie mają wpływ na jakość ludzkiego wzroku jest o wiele więcej.
patchworkowa poduszka
Author: Suzette Pauwels
Source: http://www.flickr.com


Niektóre z nich dotyczą dokładnie wszystkich, inne z kolei przeważnie wybranych grup ludzi.


poradnia
Author: Tatralandia
Source: Tatralandia


Pokazy medyczne
Author: Lifescience Resources Hawaii
Source: http://www.flickr.com


Dla przykładu zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki oka mogłoby dotyczyć kobiet w wieku powyżej 50 lat. Są dwie formy tego rodzaju zwyrodnienia: sucha i wysiękowa. W przypadku formy suchej, zanik widzenia ma miejsce wolniej. Osoby, które chorują na tę postać zwyrodnienia, początkowo cierpią na pogorszenie widzenia przy słabszym świetle. Postać sucha jest wywołana obumieraniem komórek barwnikowych. Postać wysiękowa jest znacznie mniej przyjemna dla chorych, ponieważ prowadzi do nieuleczalnego zaniku wspomnianych komórek barwnikowych. W tym wypadku tak ostrość widzenia, jak i widzenie barw powoli się pogarsza. Ponadto wyłania się tzw. mroczek centralny.


Niestety Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej w typowy sposób nie jest wykonalne, jednak istnieją pewne metody, jakie mogą zminimalizować ryzyko powstania tej dolegliwości. Tego typu profilaktyka polega przede wszystkim na stosowaniu właściwej diety, preparatu z np. borówki czy ziół (miłorząb japoński i wyciąg z borówki). Najbardziej nowoczesna metoda leczenia oparta jest na przeszczepieniu komórek macierzystych ze szpiku osoby chorej. Zawsze jednak należy dbać o to, żeby żywność była bogata w przeciwutleniacze. Powinno się dbać o właściwy poziom cholesterolu.
Trzeba również co jakiś czas wykonywać badania oczu. Najbardziej istotne jest to, żeby się nie załamywać, ponieważ zły stan psychiczny pacjenta może jeszcze bardziej pogorszyć całkowity stan zdrowia.