Jak można oswajać dziecko z gabinetem stomatologicznym i jakie czynności się tam wykonuje?

Jeżeli u najmłodszych zaczynają się kłopoty z zębami, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty, którym jest stomatolog dziecięcy. Bardzo istotne jest to, aby podczas pierwszej wizyty najpierw pokazać potomstwu lekarza i przeprowadzić z nim zapoznawczą rozmowę.
W taki sposób można by oswoić dziecko z nowym dla niego otoczeniem.


Lekarze, którzy pracują w tego typu gabinetach ukończyli kierunek pod nazwą pedodoncja oraz są gotowi do pracy z najmłodszymi pacjentami. W ramach swoich obowiązków tacy lekarze przeprowadzają typowe zabiegi z zakresu chirurgii i stomatologii zachowawczej. Do najbardziej istotnych z nich należą lakowanie bruzd, które wykonuje się w wypadku stałych zębów przedtrzonowych oraz trzonowych. Zabieg taki jest stosowany w wypadku dzieci, które w wieku 6-7 lat posiadają pierwsze trzonowce stałe czy też w wieku 11-13 lat kolejne trzonowce. Co istotne, taki zabieg jest nieinwazyjny oraz opiera się na uzupełnieniu bruzd w uzębieniu przy pomocy płynnych żywic. Po ukończeniu leczenia należałoby dać potomstwu nie tylko lizak lub jakiś inny smakołyk, lecz również np. certyfikat dla najdzielniejszego dziecka. Chodzi o to, aby wywołać u dziecka jak najbardziej przyjemne wrażenia, a przy tym należy unikać słowa "ból".


Dziecko
Author: Michael
Source: http://www.flickr.com


urlop
Author: SMG/KRC Millward Brown


W zakres działań, które może wykonywać taki dziecięcy stomatolog są także takie zabiegi jak lakierowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich płaszczyzn za pomocą środków, które zawierają wysokie nasycenie chloru. Jego obowiązkiem jest mineralizacja szkliwa i spowalnianie mechanizmów prowadzących do próchnicy.
Podczas lakierowania uzębienia tworzona jest na nich dodatkowa powłoka ochronna. Na zębach mlecznych wykonywana jest również impregnacja, której zamiarem jest nasycenie zniszczonego próchnicą zęba środkami działającymi bakteriobójczo.