Jak troszczyć się o ząbki? - zasady

Wiele osób regularnie szczotkuje zęby, a mimo to podczas każdej wizyty w gabinecie dentysta odkrywa u nich kolejne ubytki.


Typowym wyjaśnieniem owej niemiłej sytuacji jest szukanie winy w genetyce.
Stwierdzenie „mam słabe zęby po mamie” – jest to zdanie, które częstokroć padają w gabinecie stomatologicznym. Natomiast higiena zębów nie ogranicza się jedynie do codziennego czyszczenia ząbków. Aby cieszyć się przez wiele lat ładnym uzębieniem, należy przestrzegać paru nieskomplikowanych zasad, dzięki jakim ząbki jak też dziąsła długo będą zdrowe. Cóż z tego, iż na co dzień myjemy zęby (polecamy (patrz szczegóły)), jeśli czynimy to nieprawidłowo. Nieodpowiednia technika czyszczenia, źle dobrana szczoteczka oraz pasta nie tylko popsują nasze wysiłki, lecz mogą poważnie zaszkodzić zębom i dziąsłom. Jeśli faktycznie zależy nam na zdrowiu zębów, nauczmy się poprawnie czyścić zęby – instruktaż higieny jamy ustnej nie jest wielkim wydatkiem, natomiast przynosi olbrzymie zyski.


stan zdrowia
Author: Sam Howzit
Source: http://www.flickr.com


Walczmy z niezdrowymi przyzwyczajeniami. Nie ogryzajmy ołówków ani też paznokci, nie rozgryzajmy orzechów, nie użytkujmy zębów jako substytutu nożyczek krawieckich albo otwieraczy do butelek. Takowe przyzwyczajenia mogą spowodować mikropęknięcia bądź odłupywanie się szkliwa, mogą również doprowadzić do odłamania się całych kawałków ząbka, a również do zniszczenia plomb. Walczmy ze skłonnością do węglowodanów i słodyczy. Chyba wszyscy dobrze wiemy, że słodycze psują zęby i powiększają ryzyko próchnicy. Jednak mało ludzi ma świadomość, że identycznie groźne dla naszych ząbków są węglowodany.
Umieszczona w wielu przekąskach skrobia jest w ślinie rozłożona na proste cukry, natomiast te są już groźne dla naszych ząbków. Ratunkiem wówczas może być dentysta Łódź jest miastem w którym nie brakuje gabinetów stomatologicznych.