W jaki sposób powinno wyglądać leczenie z uzależnienia narkotykowego i dlaczego właściwa terapia jest tak istotna?

Narkomania to inaczej uzależnienie od narkotyków. Może odnosić się do ludzi w różnym wieku, którzy nie są w stanie zrezygnować z przymusu bezustannego brania odurzających środków. Działają całkowicie na odwrót – stale potęgują ich ilość, aby odczuwać większe efekty, co może doprowadzić do śmierci.

Nasza placówka trudni się leczeniem narkomanów oraz resocjalizacją ludzi uzależnionych.

pacjent w rozmowie ze specjalistą
Author: Mike Renlund
Source: http://www.flickr.com
Leczenie narkomanii składa się z kilku stadiów. Pierwszym z nich jest oczywiście postawienie właściwej diagnozy przez zidentyfikowanie określonych kryteriów potwierdzających uzależnienie konkretnej osoby- leczenie. Są to np. głód narkotykowy, brak kontroli nad własnym życiem, dalsze zażywanie niebezpiecznych substancji mimo świadomości ich szkodliwego oddziaływania, zespół abstynencyjny po ich odrzuceniu bądź zupełna obojętność na inne sfery codziennego funkcjonowania.

W początkowym stadium leczenia należy przeprowadzić odtruwanie, które uwalnia osobę uzależnioną od następstw przyjmowania substancji psychoaktywnych. Jest to początek trudnej drogi, która wymaga wsparcia medycznego, gdyż może nastąpić szereg nieprzyjemnych dla pacjenta objawów - m.in. drżenie rąk, pocenie się, wymioty, omamy wzrokowe i słuchowe (Centrum audiologiczne Maytone), wzrost ciśnienia tętniczego czy nawet stany lękowe bądź depresja prowadząca do samobójstwa. Odtruwanie w domu mogłoby być bardzo niebezpieczne, bowiem osoba uzależniona nie powinna być sama.

http://badzwolny.com/osrodek/
Author: Sterling College
Source: http://www.flickr.com
Już od tego momentu wymaga kontaktu z psychologiem, który zapewnia jej poczucie bezpieczeństwa oraz chociaż w małym stopniu redukuje poczucie dyskomfortu. Kolejnym etapem jest terapia, której czas zależy od realizowanego programu, z kolei końcowym krokiem jest readaptacja społeczna, która ma pomóc powrócić uzależnionemu do normalnego funkcjonowania bez brania środków psychoaktywnych.Pierwszym krokiem do pokonania uzależnienia jest sama chęć uzależnionego do zaprzestania nałogu. Nie jest to łatwy proces, ponieważ narkomania prowadzi do zmian w psychice, osłabienia woli, degradacji w społeczeństwie oraz wielu innych trudności, z którymi należy sobie poradzić. Jednak musimy dołożyć wszelkich wysiłków, bo skala uzależnienia od narkotyków stale rośnie wciągając w narkomanię coraz młodsze osoby, którym trudno jest potem odzyskać normalne życie.