W jaki sposób sobie radzić, gdy pojawiają się problemy ze wzrokiem? Jakie istnieją sposoby, aby takim rzeczom zaradzić?

Różnorodne czynniki chorobotwórcze, takie jak bakterie i wirusy mogą przedostawać się z krwią do siatkówki, a także przylegającej do niej naczyniówki. Rozwinie się wtedy stan zapalny, jakiego objawy są zależne od miejsca gdzie uszkodzona jest siatkówka. Jeżeli takie zwyrodnienie siatkówki dotyczy plamki, chory będzie widział mroczki w polu widzenia, ale również inne dziwne rzeczy, jak błyski, będzie miało miejsce złe widzenie kolorów czy zmiana kształtu oglądanych obrazów.


optegra objawy chorób siatkówki
Author: Bird&Co.
Source: Bird&Co.
Jeśli jednakże stan zapalny występuje w obwodowych częściach dna oka, to możemy nie mieć nawet żadnych objawów i lekarz specjalista tylko przypadkiem odkryje blizny po zapaleniu. Zapalenie może mieć miejsce czasem w przebiegu chorób zakaźnych, jak również przy okazji zmian ropnych innych narządów. Trzeba więc szybko zgłosić lekarzowi różnego rodzaju zaburzenia wzroku. Jednak często chorzy przychodzą zbyt późno do doktora, bo nie mają żadnych objawów bólowych. A to niezmiernie ważne, by pójść do lekarza jak najszybciej, ponieważ blizny pozapalne na siatkówce bardzo często na stałe uszkadzają wzrok. Zwyrodnienie siatkówki jest przyczyną zmian zapalnych. Może też występować samo, dosyć często jako choroba wrodzona lub odziedziczona. Niektóre z takich chorób ujawniają się w dość młodym wieku, pozostałe natomiast rozwijają się powoli i są rozpoznawalne dopiero w dorosłym wieku. Zwyrodnienia plamki sprawiają, iż pogarsza się ostrość wzroku, pojawiają się też mroczki w polu widzenia.
operacje
Author: Phalinn Ooi
Source: http://www.flickr.com
Całe szczęście na takie nieprawidłowości jak również inne są odpowiednie operacje. Szczególnie na wspomnienie zasługują operacje zaćmy. Tego typu operację zaleca się osobom, które straciły wzrok i mają objawy choroby. Jeżeli pacjent posiada inne schorzenia, które mogą dodatkowo pogarszać widzenie, to okulista może negować konieczność zabiegu.


Czasami przez uraz albo inne zabiegi oka katarakta sprawia, iż są trudności z zobaczeniem siatkówki (www.optegra.com.pl/Zabiegi-i-ceny/Choroby-oczu/Zacma/Co-to-jest-zacma). Mimo to, operacja może być zalecana, by po prostu być w stanie przeprowadzić dalsze leczenie. Taka operacja na zaćmę nie trwa długo, najczęściej nie zajmuje więcej niż pół godziny, zaś w czasie jej wykonywania podawane są środki uspokajające, które nie powodują negatywnych oddziaływań na serce czy płuca.