Endodoncja - leczenie kanałowe. Jakie rzeczy warto o tym wiedzieć?

Leczenie endodontyczne, bardziej znane dla zwykłego człowieka jako leczenie typu kanałowego, jest to zabieg stomatologiczny, który posiada za zadanie "odebrać" nasz własny ból, gdy uratowanie zęba nie jest w ogóle już możliwe - tak w skróceniu istnieje możliwość powiedzieć, czym dokładnie jest endodoncja.
kieliszki
Author: Rosendahl
Source: Rosendahl


Jednakże jak to zwykle bywa, czasami tak krótka definicja nie jest w ogóle w stanie oddać prawdziwego charakteru danej rzeczy, czy też czynności, z tego powodu dziś po opowiadamy o tym trochę więcej w naszym nowym felietonie.


leczenie kanałowe


Nasz dzisiejszy temat, czyli leczenie - kliknij tutaj - kanałowe, to jak można zauważyć powyżej zabieg natury stomatologicznej. Polega on na usunięciu objętych chorobą zmian w zębie (zobacz gabinet dentystyczny wrocław) (miazgi zębowej) z komory oraz kanałów naszego zęba, po czym to dezynfekuje się go i uzupełnia odpowiedniego typu materiałem, którym to najbardziej często jest tak nazywana "gutaperka". Bardzo dobrze jest też wiedzieć, że cały zabieg przeprowadza się na znieczuleniu zwanym "miejscowym", także żaden ból niema w ogóle prawa się pokazać. Ogólnie cały ten proces posiada już określone fazy, którymi są: 1. otwarcie komory zęba (gdzie usuwa się miazgę jeszcze żywą lub martwą); Drugi - opracowanie kanału (albo i kanałów); 3. wysuszenie owych kanałów; 4. uzupełnienie ich materiałami biozgodnymi (takimi jak - materiały kompozytowe, kompomerowe lub nowego rodzaju: ormocerowe), oraz Piąty - wypełnienie samego zęba.
Ten rodzaj zabiegu przez wiele lat jest kojarzony z jednym z najgorszych rzeczy, które dzieją się na fotelu dentysty, jednak w rzeczywistości w obecnych czasach ów zabieg być może nie jest bardzo komfortowy, lecz znieczulenia obecnie są o wiele lepsze niż kiedyś i już po kilkunastu minutach zabieg może zostać przeprowadzony całkiem bez bólu.